پیوند موی طبیعی

پیوند موی طبیعی

کاشت مو، یگانه راه درمان قطعی ریزش موی آندروژنیک و ریزش موهایی است که منجر به از دست دادن دائمی بخشی از موهای سر، ریش، سبیل، مژه و یا ابرو شده اند. لذا با توجه به اهمیت مو در زیبایی و نیز جنبه های جنسی و اجتماعی آن بر آن شدیم تا مطالبی مختصر در مورد پیوند مو و معرفی آن به شما ارائه نمائیم.

 فرد مناسب برای انجام پیوند مو چه کسی است؟

 با توجه به این مطلب که پیوند مو، جزء درمانهای زیبایی محسوب می شود لذا تمامی موارد ذیل فقط در صورتی که از لحاظ روحی برای فرد آزار دهنده باشند بعنوان اندیکاسیون کاشت مو مطرح خواهند بود. افرادی که به علت برخی بیماریها یا سوختگی و اسکار ناشی از تصادفات و جراحات مختلف و یا اسکار ناشی از جراحی ها دچار ریزش موی غیر قابل برگشت در قسمتی از سر، ابرو، مژه، ریش، یا سبیل خود شده اند.

   – مردان و زنان مبتلا به طاسی آندروژنیک.

   – آلوپسی آره آتا که به درمانهای معمول پاسخ نداده است

   – افرادی که به دنبال خالکوبی،دچار ریزش موهای ناحیه ابرو شده اند.

   – افرادیکه در گذشته از روشهای کاشت مو(punch یا کاشت الیاف مصنوعی) استفاده کرده اند و درحال حاضر از ظاهر موهای خود ناراضی هستند و یا از خط مویی که در کاشت قبلی بر ایشان طراحی شده است ناراضی هستند.

 انواع روشهای پیوند مو

 ۱-پیوند flap:

در این روش قسمتی از پوست حاوی مو را از ناحیه ای از سر به ناحیه مورد نظر پیوند می زنند. این روش بعلت ایجاد نمای نازیبا وغیرعادی ونیز عوارض جانبی شدیدی مثل نکروز و احتمال گذاشتن اسکار،فقط در موارد خاص انجام می شود.

۲-scalp reduction:

در این روش توسط برش جراحی، وسعت منطقه طاسی را کاهش می دهیم .

۳-کاشت الیاف منصوعی:

در این روش از الیاف مصنوعی شبیه به موهای فرد استفاده می شود. عیب این روش احتمال عفونت در ناحیه ی کاشت، ریزش موهای کاشت شده در اثر مرور زمان و نیاز به ترمیم های مکرر و نیز نبودن امکان تغییر مدل و رنگ مو ونیز هزینه بالای جراحی ها و ترمیم های مکرر است که نهایتآ منجر به منسوخ شدن این روش در برخی کشورها از جمله ایران شد.

 ۴-punch graft:

در این روش دستهای مو توسط پانچِ از روی سر یا بدن برداشت می شود و در نواحی مورد نظر کاشت می شود. از معایب این روش نمای غیرطبیعی و عروسکی بود که منجر به غیر عملکردی بودن این روش شد.

  ۵-:FUT

 در این روش یک بافت نواری با تکنیک مخصوص از پشت سر برداشت شده ناحیه برداشت Suture می شود. بافت نواری برداشته شده توسط پرسنل مجرب و زیر میکروسکوپهای مخصوص کاشت مو،به واحدهای مو(FUG) تبدیل می شوند. سپس برشهای مخصوص در نواحی مورد نظر ایجاد شده وFUG  ها داخل این برشها کاشت می شود.  این روش روش gold standard کاشت موی طبیعی در حال حاضر می باشد.

۶- :FIT

در این روش واحدهای مو(FUG) توسط پانچ های ظریف از سر یا بدن برداشت و در نواحی مورد نظر کاشت می شوند این موها بعلت FUG بودن نمای عروسکی ایجاد نمی کنند و SCAR ناشی از برداشت آنها بر خلاف پانچ براحتی ترمیم خواهد شد.

روش FIT بیشتر در مواردی انجام می شود که به تعداد کمی تار مو نیاز باشد مثلا در پیوند ابرو ،مژه و یا قسمت محدودی از ریش و سبیل، و یا در موارد دیگری که به هر دلیل امکان برداشت بافت از پشت سر بیمار وجود ندارد.

نکته: انتخاب روش مناسب کاشت مو کاملآبستگی به نظر پزشک معالج دارد.

 بیهوشی حین عمل: جراحی پیوند مو نیازی به بیهوشی ندارد و تنها با بی حسی موضعی انجام می شود در صورت صلاحدید پزشک می توان از داروهای آرام بخش خوراکی استفاده کرد.

طول مدت عمل: معمولا جراحی حدود هفت ساعت طول میکشد و بیمار در تمام طول عمل هوشیار است و مشکلی ندارد.

آیا امکان پیوند مو از شخصی به شخص دیگر وجود دارد؟

این امکان از لحاظ علمی وجود دارد ولی با توجه به نیاز به مصرف داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی از لحاظ عملی ارزش و کاربردی ندارد و لذا تنها زمانی از پیوند فرد به فرد استفاده می شود که پیوند اعضاء حیاتی مانند قلب مطرح باشد.

مراقبت های بعد از عمل: یک روز بعد از جراحی بیمار قادر به حمام کردن بوده و می تواند به محل کار خود باز گشته و فعالیت های عادی خود را از سر گیرد لذا استراحت طولانی مدت لازم نیست. بخیه های پشت سر (محل برداشت Flap) از لحاظ ظاهری مشکلی ایجاد نمی کنند و توسط سایر موهای اطراف، بطور کامل پوشیده می شوند.

 آیا موهای کاشت شده دائمی خواهند بود؟

 بله، البته اگر محل برداشت درست انتخاب شده و Flap از محلی برداشته شده باشد که فاقد گیرنده ی هورمونهای آندروژنیک است لذا موهای کاشته شده دائمی هستند و ریزش نمی کنند .

آیا محل برداشت Flap ، Scar قابل توجه ای دارد؟

 اگر جراحی درست انجام شود و منطقه برداشت بافت تحت کمترین TENSION دوخته شودscar  حاصل فقط به صورت یک خط نازک فاقد مو خواهد بود و فقط در صورتی قابل مشاهده است که فرد سر خود را بطور کامل بتراشد.

 لذا، برخی از بیماران که بخاطر نگرانی از scar پشت سر تمایل بیشتری به کاشت به روشFIT دارند باید از این نظر کاملا توجیه شوند که scar پشت سر به هیچ عنوان از لحاظ زیبایی مشکلی برای ایشان به وجود نخواهد آورد.

  چرخه رویش مو :

       ۱- فاز آناژن حدود ۸-۲ سال طول می کشد موها در این مرحله رشد می کنند و بلند می شوند.

      ۲- فاز کاتاژن حدود ۴-۲ هفته طول می کشد در این مرحله،کم کم موها کوتاه شده و تحلیل می روند.

      ۳- فاز تلوژن فاز استراحت است که حدود ۴-۲ ماه طول می کشد. در این مرحله موها در حالت رکود باقی می مانند و زمانی که فولیکول جدید شروع به رشد کند این موها خواهند ریخت.

 برخی از علل ریزش مو:

             –    استرس

            –     بیماریهایی نظیر کم خونی ، کم بود مواد معدنی

            –     عدم تعادل هورمونی،نظیر بیماریهای تیروئید و سندروم تخمدان پلی سیستسیک

            –     تغذیه نامناسب

            –     ریزش موی موقتی در اثر آسیب های ناشی از رنگ کردن ،دکلره کردن ،فر کردن و صاف کردن به روشهای غلط

            –    طاسی آندروژنیک : که مهمترین علت ریزش مو ، بخصوص در آقایان است که پس از بلوغ منجر به عقب رفتن موهای پیشانی و خالی شدن ناحیه پس سر می شود.

بدون دیدگاه

اولین کسی باشید که یک دیدگاه ارسال میکند.